26 липня 2021

Намотувальний верстат котушок трансформатора з укладанням витків.

Це продовження модернізації верстату типу "Диск" у зв'язку із початком експлуатації зварювального інвертора "barmalej". Зварювальні роботи покращили естетичний вигляд та надійність роботи верстата, одночасно були зменшені розміри деяких деталей, що зробило його більш компактним, не погіршуючи при цьому технічні характеристики.






Попередня версія: 





Оригінал верстата нескладно знайти в інтернет-ресурсах. Для покращення його роботи змінювались деякі вузли. Наприклад, каретка укладача витків була спрощена, замість двох гайок-повзунків була використана одна, тому що дві застопорювались через несиметричність напрямних шпильок. Не дуже вдалим вибором було застосування диску з фанери, який мав слизьку та не дуже рівну поверхню. Фрикційні металеві ролики мали бути покриті гумою, що спочатку викликали труднощі в реалізації такої технології. Також ці ролики кріпились на вертикальній осі за допомогою  болта, загвинченого в самі ролики. Як результат, щеплення між диском і роликами було не дуже добре, інколи виникала пробуксовка. Пізніше диск та ролики були покриті силіконовим клеєм-герметиком, проте кріплення роликів залишалось не надійним.

По порядку про всі зміни та нюанси виготовлення верстата.



Вузол кріплення каркасу трансформатора складається із металевого стояка, виготовленого із  квадратної труби шириною 25 мм, висотою 110 мм, товщиною 2 мм. Внизу, для кріплення до дерев'яної платформи розмірами 280х190 мм, приварені металеві кутники. Зверху приварена труба довжиною 30 мм, яка служить корпусом двох підшипників, в яких обертається шпилька діаметром 9 мм, на якій кріпляться каркаси котушок. Лічильник обертів від магнітофона.





По краях шпильки нарізана різьба м8 довжиною 40 мм. Ближче до підшипників на шпильці приварена шайба, яка є з однієї сторони упорою для котушок, з другої- для підшипників.
Підшипники зажаті гайкою, потім накручується один із шківів і в кінці накручується ручка для обертання шпильки. Шківи виточені за допомогою дрилі та болгарки із текстоліту товщиною 10 мм. Менший має діаметр по проточці для пасика 12 мм, більший- 34 мм. Крім того, проточина по краю ручки для обертання діаметром  26 мм дозволяє використати третій діапазон швидкостей укладальника витків.






Стояки укладальника витків виготовлені із квадратної труби 20 мм висотою 130 мм. Внизу приварена пластина 150х50х2 мм.





Зверху приварені труби довжиною по 20 мм, в яких закріплені підшипники, в яких обертається шпилька довжиною 170 мм з нарізаною різьбою м8. Гайка-повзунок розмірами 16х16х26 мм колись виточувалась на токарному станку, для запобігання прокручування знизу приварений фіксатор, зверху закріплені коліщата для направлення намотуваного дроту.





Диск використаний готовий від програвача платівок, його діаметр 220 мм, тощина 2 мм. Єдине, що прийшлось виправляти, це заварювати три отвори, розміщені ближче до країв диска. Для кріплення на напрямну шпильку, на диск з внутрішньої сторони приварена гайка, а із зовнішньої сторони приварена шайба.










Механізм передачі напряму та швидкості руху складається з вертикальних стояків, в яких вільно повертається шпилька довжиною 105 мм з нарізаною різьбою м8. Повертання шпильки забезпечується завдяки просвердленим на її кінцях отворам і фіксації в  заточених  на конус двох болтах. Ця шпилька  повинна знаходитись в одній горизонтальній площині з шпилькою укладальника витків.




На шпильці нерухомо закріплені пружинотримач з пружиною, виготовленою з полотна ручної пилки по металу, та вертикальна скоба довжиною 240 мм.




На вертикальній скобі, двома болтами з конусними заточками, закріплена вільно обертальна шпилька із нарізаною різьбою м6. На шпильці, гайками надійно закріплені: шків із діаметром 12 мм під пас, та два фрикційні ролики, які в залежності від розміщення на шпильці, задають швидкість та напрям обертання диска.











Вузол кріплення шпулі із дротом має  гальмо з регулюванням інтенсивності гальмування, та його розміри залежать від наявних шпуль.









На диск нанесені мітки кроку укладання дроту, які отримані після замірів пройденої відстані гайкою-повзунком. Наприклад: виставили фрикційні ролики, на шпильці укладальника штангенциркулем заміряли відстань від гайки-повзунка до лівого стояка, ручкою здійснили 100 обертів і знову заміряли відстань, яку пройшла гайка. Якщо, наприклад, 20 мм, то крок укладача становить 0,2 мм.

Немає коментарів:

Дописати коментар